Meme Estetiği

/ Meme Estetiğinde İnovasyon - The Twirl Internal Bra

Göğsün ideal şekli

Dişi cinselliğinin tipik simgesi olan göğüsler zamanın başlangıcından beri büyülemeye ve şaşırtmaya devam ediyor; göğüslerin emzirme organı olduğuna dair biyolojik gerçek ve annelikle birlikte dramatik bir şekilde değiştikleri gerçeğinden Roma heykellerindeki artistik şekile bağlı tarihsel algıya kadar.

Şekil 1Meme ucu memenin üstünde, üst kısmın 60% ve alt kısmın 40% oranında olduğu noktada bulunmalı (şekil 1) ve göğüsler hafif düşük pozisyonda olmalıdırlar.

Göğüslerin ideal estetik şekli aslında estetik cerrahi alanında tartışmalı bir konudur. Her ne kadar estetik normlar kültürden kültüre değişse de görünen o ki dünya genelinde göğüslerin ideal şekli ile ilgili ortak bir kanı mevcuttur. Dünya genelinde estetik cerrahlar tarafından yapılan anket çalışmalarına göre optimum göğüs şekli, aynı eliptik zemini paylaşan iki yarım paraboloitten oluşan, göğsün üst ve alt yarımlarının hayali bir düzlemde bulunduğu kompleks paraboloid yapılar olarak tanımlanmaktadır. Meme ucu memenin üstünde, üst kısmın 60% ve alt kısmın 40% oranında olduğu noktada bulunmalı (şekil 1) ve göğüsler hafif düşük pozisyonda olmalıdırlar.

Dr.Karaaltın Tarafından Estetik Göğüs Cerrahisinde Uygulanan Dönen İnternal Sütyen

Bu yeni yöntem meme küçültme ve estetik meme kaldırma operasyonlarında uygulanabilmektedir. Optimum estetik sonuç ile birlikte göğüslerde sağlam ve doğal bir kontür sağlar.

Şekil 2özel bir dikiş tekniği uygulanarak, şekil verilen memenin alk kısmı askı kirişi veya “Hamak” olarak göğüs duvarı üzerine dayanıklı bir pozisyonda bağlanır ve böylece bir ``İç Sütyen`` mekanizması oluşturulur. (şekil 2)

Yöntem meme dokusuna şekil verilmesi ve belli bir vaskuler yapıda hazırlanmasına dayanmkatadır. Meme dokusu bu özel vaskulatür üzerinde serbest bırakılır ve sonra döngül bir nokta üzerinden “Kıvrım” oluşturacak şekilde döndürülür. Bu manevra meme tümseğine istenen en yüksek projeksiyonu verir. Sonrasında özel bir dikiş tekniği uygulanarak, şekil verilen memenin alk kısmı askı kirişi veya “Hamak” olarak göğüs duvarı üzerine dayanıklı bir pozisyonda bağlanır ve böylece bir internal sütyen mekanizması oluşturulur (şekil 2).

Nihayetinde her iki tekniğin kombinasyonu ile üst kısmın dolgunluğu sağlanmış olur – ki bunu diğer meme cerrahisi yöntemlerinde elde etmek zordur. Ayrıca ideal oran olan 40/60 (üst ve alt meme kısımları) elde edilmiş olur.

/ Göğüs Büyütme (Büyütme Mamoplastisi) ile ilgili merak ettikleriniz

Meme büyütme ameliyatı dünyada kadınlar için uygulanan en yaygın kozmetik cerrahi işlemlerden biridir ve klinik olarak Büyütme Mamoplastisi olarak anılır. Merak ettiğiniz soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Meme büyütme nedir?

Göğüs büyütme işlemi, memelerinizin boyutunu arttıran ve implantlarla şekillendiren popüler bir ameliyattır. Meme büyütme işlemi, dolgunluğu arttırır ve göğüslerinizin simetrisini geliştirir veya kilo kaybı veya gebelik sonrasında göğüs hacmini düzeltir.

Göğüs büyütme ile ne yapılabilir?

* Göğüslerinizin dolgunluğunu ve projeksiyonunu artırır
* Vücut yapınızda dengeyi artırır
* İmajınızı ve kendinize güveninizi güçlendirir

Göğüs büyütme için uygun musunuz?

Göğüs büyütme ameliyatı çok kişisel bir ameliyat olup sadece size özgüdür. Göğüslerinizin şekli, boyutu veya hacminden memnun değilseniz göğüs büyütme ameliyatı olmak isteyebilirsiniz. Bunun için sağlıklı olmalısınız, göğüsleriniz gelişimini tamamlamış olmalı ve ameliyatın sonuçları hakkında gerçekçi beklentileriniz olmalıdır.

Göğüsleriniz hakkında nasıl hissediyorsunuz?

Aşağıdaki durumlardan bir veya daha fazlası sizin için geçerliyse, göğüs büyütme ameliyatına uygunsunuz demektir:

* Göğüslerinizin çok küçük olması sizi rahatsız ediyorsa
* Kıyafetleriniz kalçalarınıza tam otururken üst bölgeniz için fazla büyük geliyorsa
* Mayo veya herhangi bir üst giysi giymekten çekiniyorsanız
* Doğumdan sonra göğüsleriniz küçüldüyse veya şekli değiştiyse
* Kilo kaybı veya yaş almak göğüsleriniz hacmini ve şeklini değiştirdiyse
* Göğüslerden biri diğerine göre daha küçükse
* Göğüslerinizin asimetrik olduğunu düşünüyorsanız

İmplant ve ameliyatla ilgili diğer detaylara kim karar verecek?

Siz ve doktorunuz ameliyatınızın tüm detaylarını karşılıklı görüşüp birlikte karar vereceksiniz. İmplant türünü seçebilir, göğüslerinizin görünümüyle ilgili isteklerinizi doğrudan doktorunuzla paylaşabilirsiniz. Doktorunuz göğüs büyütme ameliyatı ile ilgili objektif fikirlerini sizinle paylaşacaktır. Dolayısıyla bu, mutluluk ve sağlığınızın ön planda olduğu interaktif bir süreçtir.

Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci nasıl ilerleyecek?

Genelde ameliyattan birkaç saat sonra taburcu olabilirsiniz ancak biz bir gece yatış önermekteyiz. Ameliyattan sonra 24 saat süreyle destekleyici bir sütyen takmanız gerekmektedir. Doktorunuz, taburcu olduktan sonra dikkat etmeniz gerekn şeyler konusunda sizi bilgilendirecektir. Takip periyodu süresince doktorunuzla en az iki konsültasyonunuz olacak.

Kararınızı verdiniz ancak nasıl harekete geçeceksiniz?

Talebinizi bize buradan göndererek kolayca iletebilirsiniz. Hasta danışmanlarımız size 24 saat içinde geri dönerek, talep ettiğiniz estetik cerrahi işlemi hakkında bir teklif ve ayrıntılı bilgileri sunacaktır.

Göğüs ameliyatı sonrasında dikkat etmeniz gereken şeyler

* Lütfen ilk önce, ameliyata hazırlık süreci için operasyon öncesi talimatlar sayfasını kontrol ediniz.
* Ameliyat öncesinde mamografinizi çektirip doktorunuza danışınız. Eğer aile üyelerinizden birinde meme kanseri öyküsü varsa, lütfen bu bilgiyi doktorunuzla paylaşınız.
* İşlem ortalama 1-1.5 saat devam etmektedir.
* Ameliyat sonrasında, operasyon bölgesinde kan birikmesini engellemek amacıyla drenaj konulabilir. Drenaj, takip sürecinde doktorunuz tarafından çıkartılacaktır.
* Ameliyat sonrasında işlem gören bölgede hissizlik, şişlik ve morluklar olabilir. Ameliyattan 1 hafta sonra vücudunuz normale dönmeye başlayacaktır.
* Ameliyattan 3-4 gün sonra banyo yapabilirsiniz. 6-8 hafta sonra ise sportif aktivitelerinize ve egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz.
* Ameliyat sonrası 1 ay süreyle yüz üstü yatmaktan kaçınmalısınız.