/ hasta hikayeleri

Ioana Piscanu -Lenfatik Liposuction-

Ioana Piscanu Romanya’da yaşayan güzel genç bir kadındır. Kendisinin 2010 yılında, sağ alt baldırında hafif bir şişliği vardı. Daha sonra, yerel bir uzman, Ioana’dan lenfoma (bir tür kanser) durumunda inguinal lenf nodu biyopsisi istedi. Sonuç negatifti, ama o zamandan beri, bacağı çok şişmeye başladı ve doktorlar lenfödem hastası olduğunu söyledi. Ailesinde, bu hastalığın öyküsü yoktu. Dahası, kalıtsal bir şey olmadığını gösteren genetik testleri bile yaptırmıştı.

Şimdi hikayesini onun ağızından dinleyelim;

Dr. Karaaltın ve ekibi ile hedefimi başarıyla tamamlayacağından çok eminim. Gerçekten minnettarım ve iyileşmemdeki büyük yardım ve destekleri için tüm ekibe teşekkür etmek istiyorum.

Ioana Piscanu

“2010’dan beri bacağımın boyutunu kontrol altında tutmak için farklı terapiler deniyorum. Başlangıçta manuel lenfatik drenaj (MLD), presso-makine masajı, bandajlama, kompresyon çorapları gibi konservatif tedavileri uyguladım, ancak hastalık hızla gelişti ve bacağım yıldan yıla büyüyordu.
Dört yıl önce, homeopati, akupunktur, biyo enerji, biofeedback tedavisi, darbeli manyetik alan tedavisi, elektro-ponksiyon, lazer tedavisi içeren alternatif tıbbı denemeye başladım. Bu tedavileri yaparken, bacağımın daha iyi tepki verdiği ve daha uzun süre göreceli olarak sabit bir boyutta kalmayı başardığı görülüyordu. Enflamatuar süresin yavaşlamasına ve yerel doktorumun vücudumun alternatif tedavilere iyi yanıt verdiğini ileri sürmesine rağmen, zamanla biriken aşırı lenf sıvısı sadece masaj ve terapilerle kurtulması zor fibrozise dönüştü.

Bu nedenle, bu fibrozu ortadan kaldırmaya yardımcı olacak ve mümkünse tekrar oluşmasına izin vermeyecek bir çözüm bulmaya çalıştım.

LVA cerrahisi hakkında bilgilere ulaştım ve değerlendirme amacıyla İngiltere’de bir doktora gittim. Bu tür bir müdahale için uygun değildim, ancak cerrahlar, tıbbi bir liposuctionın, dokulardan gelen aşırı yağ miktarından kurtulmak için bana yardımcı olabileceğinden bahsettiler (sağ bacağımdaki 4 lt). Bu kozmetik liposuctiondan farklıydı ve lenfatik damarlara zarar vermemek için bir uzman tarafından yapılmalıydı. Konsültasyon aldığım doktorlar benim durumumda, sonuçların lipo için çok iyi olmayabileceğini ve bu ameliyatı yapmaya istekli olmadıklarını ileri sürdüler.

Kaybetmeden kazanılmayacağını bildiğimden pes etmedim ve bu tip ameliyatta deneyime sahip bir doktor aramaya devam ettim. Türkiye’de sağlık hizmeti veren bir şirket buldum. Onlara kendimle alakalı tıbbi raporlarımı gönderdim, ekip vakayı inceledi ve bu lenfödem konusunda oldukça tecrübeli en iyi doktoru buldular: Dr. Mehmet Veli Karaaltın.

Daha önceki deneyimlerimden sonra, aynı hikâyeyi tekrar duymaktan korktuğum için konsültasyona gittiğimde biraz şüpheci olduğumu itiraf etmeliyim: “bu prosedür sizin için uygun değil ve araştırmaya devam etmelisiniz”. Neyse ki, gerçek, beklentilerimin çok ötesindeydi. Kliniğe ilk girdiğim andan itibaren profesyonel ve güler yüzlü personel ve doktordan oluşan ekip sayesinde kendimi misafirperver bir ortamda hissettim.

Dr. Karaaltın ile görüştüğümde, hastalık öykümü anladı ve lenfödem durumunda uyguladıkları prosedürleri açıkladı. Kendisi ile görüşür görüşmez ona güvendim ve lenfatik liposuction yaptırmaya karar verdim. Bunun şimdiye kadar aldığım en iyi kararlardan biri olduğuna kuvvetle inanıyorum. Dr. Karaaltın, bu ameliyatla 2-3 litre yağ dokusundan (lenf damarlarım için tehlikeli olduğundan tüm fibrozu çıkaramazlardı) kurtulabileceğimi ve bacağımın boyutunun %50’den fazla azalmayacağını, bu prosedür problemi tedavi etmediği için zaman içinde tekrar şişebileceğini açıkça belirtti. Dürüstlüğünü gerçekten takdir ettim. Başlangıçtan itibaren oluşabilecek tüm sakıncalar hakkında beni bilgilendirdi.

Kasım 2017’de, lenfatik lipo yaptırdım ve bacağım çok iyi yanıt verdiğinden doktorun beklentilerinden daha iyi sonuçlar aldık. 4 kat daha fazla yağ dokusu çıkarmayı başardılar. Bacağım çok kolay iyileşiyordu. İnsizyondan sonra çok küçük izler kaldı ve bacağımın boyutu, ameliyattan sonraki ilk 3 ay içinde neredeyse %50 azaldı.

Yaşadığım deneyim benim için inanılmazdı. Doktor ve rüya ekibi bu sürecin kolayca üstesinden gelmemi sağladı. Bunun zor bir müdahale olduğunun ve sağ bacağımın sol bacağımla aynı boyuta gelmesi için önümde uzun bir süreç olduğunun farkındayım. Ama ben Dr. Karaaltın ve ekibi ile hedefimi başarıyla tamamlayacağından çok eminim. Gerçekten minnettarım ve iyileşmemdeki büyük yardım ve destekleri için tüm ekibe teşekkür etmek istiyorum.

Teşekkürler ve lütfen iletişimde kalalım.”