/ hasta hikayeleri

Levent Deveci

Evli ve en küçüğü 7 yaşında olan 3 çocuk babası Levent Deveci’nin, 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişiminde gösterdiği kahramanlık sonucu; yüzüne isabet eden kurşun sebebiyle çene kemiğinin büyük bir kısmını kaybetmesinden sonra hayatı kabusa döndü.

Günden güne sağlığım daha da iyiye gidiyor. Dr.Mehmet Veli Karaaltın’a çok şey borçluyum.

Levent Deveci

Gazi Levent Deveci; olayın ardından ilk geçirdiği operasyonlarda tam iyileşme sağlayamadı. Çene kemiğinin %50 den fazlası parçalanmış olduğundan yemek yemekte ve konuşmada zorlanan Deveci, kısa sürede çok fazla kilo kaybı ile yaşamı tehlikeye girdi.

Deveci’nin işte bu noktada ameliyatını gönüllü olarak yapmayı kabul eden; Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın; 9 saatte gerçekleştirdiği ameliyat ile Deveci’yi eski sağlıklı hayatına döndürmeyi başardı.

Konu hakkında kamuoyuna açıklama yapan Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın şöyle söyledi;

“Levent Deveci; 15 Temmuz’da yaşadığı ateşli silah yaralanması ile sol alt çenesinin nerde ise bütününü kaybedecek kadar ciddi bir yaralanma geçirdi. Kurşun yüzüne çeneden isabet etmiş ve oldukça büyük bir hasara yol açmıştı. Kırığı parçalı kırıktı ve mevcut ağız tabanı dokularında da büyük ölçüde hasar meydana gelmişti. İlk müdahaleler başarısızlıkla sonuçlandı. Yeniden yapılandırmada yani rekonstrüksiyonda en basitten en zora çözüm demek olan rekonstrüksiyon merdivenini kullanırız. Bu hasta için daha konforlu daha kolaydır. Amaç hastayı tedavi etmek, fakat ilk yöntemlerde mevcut kemikleri koruyup lego halinde bu kemikleri birleştirip çene bütünlüğü sağlanmaya çalışıldı fakat başarılı olamadı.

Hasta bana geldiğinde yarısından büyük bir bölümü yok olmuştu. Çeneyi nasıl yerine koyabiliriz konusunda iki aşamalı bir ameliyat planladık. Önce mevcut kötü dokuları, enfekte olan mikrop bulaşmış parçalı kemik dokularının hepsini çıkardık, mevcut ortama antibiyotikli çimento yerleştirdik. Bu sayede antibiyotik yavaş salınımla mevcut ortamın mikroplardan arınmasını sağladıktan sonra ikinci en önemli aşama olan yeniden yapılandırmaya geçtik.
Hasta, 3 cm’yi aşan kemik kayıbı yaşandığından dolayı bugüne kadar plastik cerrahide uygulanan tedavi yöntemi olan kaval kemiğinden bir kısım kemik alınarak eksik bölgeye yerleştirme işlemi yapılamazdı. Biz tüm kaval kemiğini komple çıkardık ve çeneye yerleştirdik.

Öncelikle Levent beyden ayrıntılı tomografi ve üç boyutlu lazer yüz tarama ile yüzünün üç boyutlu bir modellemesini çıkardık. Bu 3-D modelleme ile tüm çenenin ve eksik olan kısmın modelini birebir ölçü ve şekli ile elimize reel olarak aldık. Aynı boyut ve hacim de kemik kaval kemiğinden çıkarmak için 3-D modelleme bu süreçte kalıp görevini gördü. Çıkardığımız kaval kemiğine çene kemiği ile birebir şekil vermekle kalmayıp kemiğin üzerindeki tüm canlı dokuları da kemikle beraber transfer ederek canlı kemik yapısını bozmadık ve çenesine başarılı şekilde yerleştirdik.

Kısa bir süre sonra takılacak diş implantları ile tedavisi tamamlanacak olan Deveci artık rahatlıkla eski sağlığına kavuşabilecek, et gibi sert yiyecekleri dahi yiyebilecek.”

Levent Deveci konuyla ilgili şöyle yorum yaptı;

“15 Temmuz da aldığım ağır ateşli silah yarasından sonra eşim ile ilişkimden iş ilişkilerime kadar hayatımda her şey etkilendi. Yüz çene kemiğim parçalandığı için ayağımdan komple alınan fibula (kaval) kemiği ile beraber yürümekte sıkıntı yaşadım. Yüzümde; sağ çenemden 5cm olmak üzere sol faul kemiğine kadar olan kısımda sinir yok. Tükürük bezim dahi artık yok ve hiçbir şekilde tat alamıyorum. Boğazımda yüzden fazla mermi ve protez parça kalıntıları kaldığından sürekli ağrı çekiyorum.

Çok şanslıyım ki Türk doktorlarının inanılmaz müdahalesi ile çeneme kavuştum ve günden güne sağlığım daha da iyiye gidiyor. Dr.Mehmet VeliKaraaltın’a çok şey borçluyum.

İzleri bedenimde ve yüreğimde yaşamım boyunca saklayacağım ama asla kararımdan pişman olmadım. Bugün olsa gene aynısını yapar, eşim ve evlatlarımdan helallik alır ve gene o tankların önüne atlarım Vatanım için”