/ hasta hikayeleri

Melih Serter

Türkiye’nin Manisa bölgesinde doğmuş Melih Serter makine mühendisliğini bitirdikten sonra çocukluğundan beri hayal ettiği kendi işini kurmuştur. 30 yaşında olan Serter, 2009 senesinden beri makine imalatı yapmaktadır. Bir gün Adana Osmaniye’de bulunan müşterisinin çağrısı üzerin kendi yaptığı makinalardan birini kontrol ve bakıma gider. Onun hayatını değiştirecek kaza da burada meydana gelir.

Melih Serter’in sözleriyle;

Mehmet hocam çok başarılı bir doktor. Çok teşekkür ediyorum. Hocamla yolum kesişmeseydi elim asla düzelmeyecekti. O benim hayatımı değiştirdi.

Melih Serter

Adana Osmaniye deki müşterimin araması üzerine oraya daha evvel sattığım makinanın kontrol ve genel bakımı için gittim. Gittiğimde güvenlik önlemi olan aparatları söktüm. Kontrol amaçlı, esasında koymam gereken yere parmağımı koydum, çünkü makinanın bir ayarını yapmam gerekiyordu ve tek yolu buydu. Makinada 30 mm çapında 2 adet mil vardı; onlar baş ve serçe parmağımı tamamen kaptılar. Her iki parmakta un ufak oldu. Ne et ne kemik bütünlüğü kalmamıştı. Derhal parçalanmış parmaklarla en yakın hastaneye gittik. Maalesef doku, damarlar ve kemikler tamamen zedelendiği için parmaklarımı kaybettiğimi öğrendim. Yerine dikilmeleri mümkün değildi. Tüm dünyam yıkılmıştı. Bu benim nasıl başıma gelebilirdi.

Derhal plastik cerrahlarla görüşmeye başladım. Manisa’daki cerrahların hepsi bana ayak parmağımdan parmak alınıp el başparmağıma dikilebileceğini söylediler fakat %80 ameliyatın başarısız olma riski vardı ve ayak parmağımı da kaybedebilecektim. Bu ameliyatların başarı oranı nerdeyse %20’nin bile altında idi ve bu istatistiğe göre ameliyat riskine giremedim. Tüm umutlarım tükenmişti ve hem mesleki hem de özel hayatımda beni zor bir süreç bekliyordu.

Tesadüfen Bezmialem Üniversite Hastanesinde ablam Aslı Serter radyoloji uzmanı olarak çalışıyordu ve kendisi oradan Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın hocamla iletişime geçti. Mehmet hocam bana yaranın durumunu görmedim. Kapatmak gerekiyorsa en iyi şekilde kapatırız ama ayak parmağı nakli yapılabilecekse de gel yapacağım dedi. Duyduklarıma inanamadım. O anki duygularımı mutluluğumu anlatamam. Ümidin insanlar için ne kadar kıymetli olduğunu o an anladım.

Ameliyatım çok başarılı geçti ve ayak başparmağın yanındaki parmak alınıp sağ el başparmağıma dikildi. Mehmet hocam ben bunu yaparım demişti ve yaptı. Bana “Ameliyattan sonra kendini sakın bırakma, bu parmak çalışmayacak sen fizik tedavi ile çalıştıracaksın” dedi.

Onun sözünü harfiyen dinledim. Uzun ve zor bir fizik tedavi sürecinden sonra parmağım kusursuz bir şekilde çalıştı. Şuanda mesleğimde de istediğim başarıyı yakaladım. Kazadan önce kendi icadım 8 makine varken şimdi bu sayı 14’e çıktı.

Elimde şuan hiçbir problem yok daha önce yaptığım her şeyi yapıyorum sadece yazım daha evvel de bozuktu şimdi daha da bozuk ☺ ama benim için bunun hiçbir önemi yok.

Mehmet hocam çok başarılı bir doktor çok teşekkür ediyorum. Hocamla yolum kesişmeseydi elim asla düzelmeyecekti. O benim hayatımı değiştirdi. Doktorluğunun yanı sıra çok iyi müthiş bir insan. Her zaman kendisine müteşekkir olacağım. O benim hayatımın en büyük şansı. Ona ve harika ekibine çok teşekkür ederim.