/ Patient Story

Sofia Ramzan

Sofia, 30 yaşında ve Ingiltere’de Yorkshire kentinde yaşıyor. Kendisi bir kamu görevlisi ve öğrenme zorluğu çeken yetişkinlere yardım ediyor. 3 kız kardeş ve 2 erkek kardeşten oluşan büyük, kocaman bir ailesi var. Bize burun ameliyatını olabilmek için 3 yıl boyunca çalışıp para biriktirdiğini ve yeterli parayı kenara koyduğunda derhal ameliyat olmaya karar verdiğini anlattı.
Sofia’nın hikayesini ondan dinleyelim;
“ Burun ameliyatı olmaya tam 3 yıl evvel karar vermiştim. Fakat ameliyat İngiltere’de oldukça pahallıydı ve hükumetin sağlık ödemesine de girmiyordu. Burnum genişliyor ve oldukça ağrıyordu. Bu beraberinde sinüslerimin de rahatsızlanmasına sebep oldu. Kışlar benim için oldukça acılı geçiyordu ki geçtiğimiz kış tam bir felaketti ve artık bana yeter dedirtti. İşte o zaman burnumu düzeltebilecek özel doktor ve klinikleri araştırmaya başladım.
Öncelikle kendi ülkemdeki, yakınımdaki lokal kliniklere baktım ve 2 ayrı doktor bularak onlardan randevu aldım. İki doktor da asla bana ne istediğimi sormadı, sadece bana ne yapacaklarını anlattılar.
İçime sinmemişti.
Üçüncü bir klinikle görüştüm. Kliniğin sahibi bana Türkiye'den Dr. Mehmet Veli Karaaltın’ı önerdi ve operasyonunun maliyeti nerdeyse İngiltere ile kıyasla yarı yarıyaydı.
Buna eklemek istediğim bir konu daha var; o da ilk görüştüğüm her iki doktor da eski tradisyonel yöntemleri kullanırken Dr. Karaaltın; 3D modelleme yani 3 boyut sistemini kullanarak burnumu çözümlemişti. “3D modelleme” hekimlerin biz hastalara kişisel bir cerrahi hazırlık ile yaklaşımlarını mümkün kıldığından “3 Boyut” teknolojisinin baş ve boyun bölgesindeki zorlu cerrahi işlemler için güçlü bir araç.
Ayrıca burnum Piezzo teknolojisi denilen özel laser sistemi ile kırılmadan düzeltildi. Bu şekilde hem kırık olmadı, hem iyileşme daha hızlı oldu hem de çürük ve şişlik minimuma indi. Ağrım hiç olmadı.
Hatta Dr. Karaaltın bugüne kadar diğer doktorların koyamadığı teşhisi koyarak burun eti problemimi de ortaya çıkardı. Yaptığı ameliyatla bunu da düzeltti ve evdeki kedimden dolayı son 8 senedir aldığım alerji haplarını artık çöpe atabileceğim. Dr. Dr. Karaaltın İngiltere’de görmediğim teknolojileri kullanıyor.
Doktorumla ilk önce telefonda tanıştım. O kadar çok kafamda soru vardı ki; İngiltere’deki firma, hocamla bana telefon görüşmesi ayarladı. Sonra da kendisi Londra’ya geldiğinde birebir tanıştım.
İlk hatırladığım klinikte muayene odasına girdiğimde, hoca ayağı kalktı, elimi sıktı ve oturacağım yere kadar bana eşlik etti. Bu davranışını son derece centilmence bulmuştum. İlk defa bir doktor bana ne yapacağını değil, benim ne istediğimi bana sordu. Diğer doktorların tersine bana kendimi ifade
edebilme şansı verdi. Benimle doktor egosu ile iki yabancı gibi değil de, sanki iki arkadaşmışız gibi konuştu. Zaten hocayı görür görmez ameliyatımı ona olacağımın kararını o dakika verdim.
Şimdi, ameliyatımı olalı 4 gün geçti. Tüm bu deneyim benim için tamamen yeni idi. En başından itibaren, havalimanından transfer, otel, hastane, hemşireler herkes tamamıyle harikaydı.
Ameliyattan uyandığımda son derece duygusal bir an yaşadım. Annemle video görüşmesi yaparken ağlamaya başladım ve bir anda hemşire odama girdi bana sarıldı ve anneme merak etmemesini söyledi. Annemin içi nasıl rahat etti anlatamam. Ben yalnız değildim. Bu davranış beni çok mutlu etti.

Yine asla unutmayacağım diğer anım da, gene ameliyattan çıktıktan sonra ilk yemeğimde kendimi çok yorgun ve halsiz hissediyordum. Hemşire bana, bir anne gibi çorbamı kaşık kaşık içirdi. O anki hemşirenin bana hissettirdiği duygular benim için tamamiyle paha biçilemezdi.
Bu arada operasyon sonrası hiç ağrım veya sızım olmadı. Sadece burun içindeki kanın kuruması sizi rahatsız ediyor, ama o da problem değil çünkü otel hemen hastanenin karşısında ve doktor ya da hemşireler size her zaman yardımcı oluyorlar.
Yazımı okuyan hasta adaylarına sesleniyorum; Dr. Mehmet Veli Karaaltın’ı herkese tavsiye ederim.

O ve ekibi çok iyi. Bu ameliyatı ona olmak bu güne kadar aldığım en doğru karardı. Lütfen Türkiye’ye gelmekte tereddüt etmeyin. İstanbul çok güzel bir şehir. Ayasofya ve Sultan Ahmet Camii’ne gittim.
Ortaköy’de eşsiz Boğaz manzarası eşliğinde geleneksel Türk kahvesini içtim. Gelecek yıl bu büyüleyici
şehre kesin ailem ile geri geleceğim.
Not: kimse yüzümüzdeki morluk veya burunuzdaki alçıya da garip bakmıyor “”
Sevgiler,
Sofia Ramzan

Sofia Ramzan

Yazımı okuyan hasta adaylarına sesleniyorum; Dr. Mehmet Veli Karaaltın’ı herkese tavsiye ederim. O ve ekibi çok iyi. Bu ameliyatı ona olmak bu güne kadar aldığım en doğru karardı.

Sofia Ramzan