/ hasta hikayeleri

Tuğçe A. -Rhinoplasty-

İngiltere’de Oxford Üniversitesinde doktorasını yapmakta olan 31 yaşındaki Tuğçe, aynı üniversitede araştırmacı olarak çalışmaktadır. Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinden biri olan ODTÜ de üniversiteyi tamamlayarak masterı için Fransa ya geçtikten sonra İngiltere ye gelmesi ve tüm hayatının aldığı eğitimlerle son derece yoğun olmasından dolayı bu yaşına kadar Rhinoplasty ameliyatını daha evvel düşünmemişti.

Burnunda önemli bir estetik problem vardı; kemik eğriliği. Fakat bu eğrilik sadece görüntü olarak kendisini rahatsız etmekte olduğundan daha evvel ameliyatı düşünmemişti. Ameliyat fikri korkutucu geliyordu ve nefes almasında problem olmadığı için bu yaşına kadar ameliyatı gündemine almamıştı.

Tuğçe’nin kendi sözleri ile:

Hoca ve ekibi son derece tatlı, içten ve yardımcı insanlar. Hem ameliyatımdan ,hem konfordan, hem de sonuçtan çok memnunum.

Tuğçe Ayvalı

“Bana kalsa belki yaşamın sonuna kadar bu burnumla devam edebilirdim fakat çevremin baskısı ki bizim dilde buna ‘mahalle baskısı’ denir herkes bir ağız olmuş burun ameliyatı olmamda beni ikna etmeye çalışıyordu. Sonunda ameliyat olmaya ikna oldum. Ya şimdi yaptıracaktım ya da asla.
Babamın bir arkadaşı Mehmet hocanın web sitesini yapıyormuş. Bu sayede kendisi ile tanışma fırsatı buldum. Hem tatil yapmak ve ailemi görmek hem de görüşme için İstanbul’a geldim. Aslına bakarsanız başka doktorlardan da randevu aldım ve gittim. Mehmet bey o kadar doktor içerisinde tek her şeyi bana en detaylı ve teknik olarak anlatan doktor oldu. Daha çok bilgi verdi, benle 5 dakika konuşan bile doktor vardı. Mehmet hoca ile 1 saat konuştuk, bana fazlasıyla zaman ayırdı diğer doktorlar gibi değildi. Ticari değildi. Hatta bilim adamı kimliğimden dolayı b 3-D yüz burun prototip maskemin bile yapılışına beni dahil etti. Diğer doktorlar gibi yüksek muayene ücreti alıp 5 dakika görüşüp ilgilenmeyenlerin tam tersi ilgi, alaka ve bende oluşan güvenden dolayı kararımı derhal verdim.

Ameliyat olalı daha 10 gün oldu. Ameliyatım 2. Ocak 2018 de oldum. Ağrım olmadı burun tamponum yoktu sadece üst kemerde ufak bir alçı vardı. Morarma cok hafif oldu bir iki günde de geçti. Morarmanın miktarı ve iyileşme hızı her hastada farklı oluyormuş. Ertesi, günü hastaneden rahatça çıkıp sosyal hayatıma döndüm. Sıkıntılarım sadece kısa bir süre dik uyumak zorunda olmak ve banyo yapamamaktı. Bir de ağızdan nefes aldıkça boğazım kurudu. Tabii bunların hepsi son derece ufak tefek şeylerdi ve önemli olan hiçbir ağrı ve sızımın olmamasıydı. Burnum daha şişlik olmasına rağmen son derece doğal ve 6 ay içinde de tam olarak yüzümdeki evrimini tamamlayacak. Şimdiden o derece doğal ki kimse ameliyat olduğumu bile anlamıyor.
Mehmet hocamın ameliyatımı yaptığı hastane de çok iyi idi, oldukça ilgililer ve hatta bir hafta sonrası aradılar yapabileceğimiz bir şey var mı diye. Hoca ve ekibi son derece tatlı, içten ve yardımcı insanlar. Hem ameliyatımdan ,hem konfordan, hem de sonuçtan çok memnunum.”